Rehberlik

Rehberlik ve danışmanlık

Kreşimizde tam gün hizmet veren alanında uzman Rehber Öğretmenimiz görev almaktadır. Psikolojik danışmanlık ve rehberlik servisi olarak amacımız, öğrencilerin kendini anlamasına, var olan becerilerini geliştirmesine problemleri çözmeye çalışmasına, çevresi ile dengeli ve sağlıklı uyum sağlamasına böylece kendini gerçekleştirmesine yardımcı olmaktır.

Oryantasyon çalışmaları

Çocukların evden ve ailelerinden ilk ayrılık deneyimlerini en sağlıklı şekilde yaşamaları için oryantasyon çalışmaları yapılmaktadır. Bu süreçte çocuğun okul ortamına ve öğretmenine yavaş yavaş alışması, güven duyması ve ihtiyaçlarını annesi dışında bir başka yetişkinin de karşılayabileceğini deneyimlemesi için gerekli çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar sırasındaki gözlemler aileler ile paylaşılmaktadır. Bu süreçte problem yaşayan öğrencilere ve velilere gerekli destek ve yönlendirmeler yapılmaktadır.

Gözlem ve Raporlama

Tüm çocuklarımız psikolojik danışmanımız tarafından sınıf ortamında gözlemlenir. Oyun ortamında arkadaş ilişkileri, aldığı roller, benimsediği davranış kalıpları, kurallara uyma düzeyi, sosyal becerileri, iletişim düzeyleri, dikkat süresi, sorumluluk alma, paylaşımcılık gibi birçok özelliği hakkında bilgi edinilir. Bu bilgiler ışığında gerekli durumlarda çocuklarla bireysel çalışmalar yapılmaktadır.

Seminerler

İhtiyaç ve talepler doğrultusunda belirlenen psikolojik konular hakkında öğretmenlerimize ve/veya velilerimize seminerler düzenlenir.

Sağlık

Kreşimizde donanımlı bir revirimiz mevcut olup, öğrencilerimizin sağlık ile ilgili problemlerinde ilk müdahaleyi yapabilecek tam gün hizmet veren alanında uzman bir hemşiremiz bulunmaktadır.

Çocuklarımız boy, kilo takipleri, yemek yeme alışkanlıkları hemşiremiz tarafından periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hemşiremiz gün içerisinde hasta olduğu tespit edilen çocuklarımız ile yakından ilgilenmekte ve veli ile görüşerek gereken yönlendirmeyi yaparak uzman hekim tarafından verilen ilaçların takibini yapmaktadır. Ayrıca hemşiremiz eşliğinde sağlık konularında haftada bir gün çeşitli sunumlar ve etkinlikler yapılmaktadır.

Tüm personelimize ilkyardım ve hijyen eğitimi verilmektedir.


ÇOCUKLARIN EN SIK YAKALANDIKLARI YAZ HASTALIKLARI

Güneş çarpmasına karşı neler yapılmalı ?

Güneş çarpmalarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 15.00 saatleri arasında açık havaya mümkün olduğunca çıkılmaması, bol sıvı tüketilmesi, en az 30 koruma faktörlü koruyucu güneş kremi kullanılması gerekir.

Güneş yanığına karşı neler yapılmalı ?

Deride kızarıklık, gerilme, yanma ve 24-48 saat kadar ağrı hissi gösteriyorsa bu birinci derece bir güneş yanığıdır. Tedavide deriyi nemli tutacak kremler ve ağrı kesecek şuruplar kullanılabilir. Deride kabarma ve içi su dolu kesecikler varsa 2. derece yanık söz konusu olur. Bu durumda bir doktora başvurulması ve özel yanık pansumanlarının yapılması gerekebilir.

İsilikten korunmak için neler yapılmalı ?

Vücudun su dengesini bozan aşırı sıcaklık, ter bezlerinin kanallarını tıkar ve halk arasında isilik denen boyun, omuzlarda daha sık olmak üzere vücudun daha fazla terleyen bölgelerinde küçük kırmızı ve kaşıntılı cilt lezyonları belirir. Tedavisinde her gün ılık suyla banyo yapılması gerekir. Ayrıca cildin nefes almasını önleyecek yağlı kremleri vücuda sürmekten kaçınmak gerekir.

Yaz ishalleri, mide-bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için neler yapılmalı ?

İçme suları ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmamaları için içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olması gerekir. Uzun süre dışarıda bekleyen yiyecekler satın alınmamalı, ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi kendisini kusma, karın ağrısı ve ardından ishalle gösterir. Tedavide kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddeler damardan serum şeklinde verilmesi gerekir. Kusma ve ishal vücudun savunma mekanizmaları olduğundan dolayı ishal ve kusma giderici ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekir.

Havuzda yüzme ile oluşan enfeksiyonlardan korunmak için neler yapılmalı ?

Havuzda yüzme ile bulaşan enfeksiyonlarından biri göz hastalıklarıdır. Gözde kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve sulanma ile seyreden konjunktivit denen hastalık, antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilir. Bazen de havuz suyunun dezenfeksiyonu için kullanılan aşırı düzeydeki klor gözlerde tahrişe bağlı alerjik kızarıklık, yanma ve batma hissine neden olabilir. Bu durumlardan korunmak için havuz gözlükleri kullanılmalı ve lensle havuza girilmemeli. Havuzda yayılması kolay olan bir diğer enfeksiyon hastalığı ise derinin yüzeysel mantar ve iltahabik enfeksiyonlarıdır. Bunlara karşı önlem almak için havuza girmeden önce ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyondan geçmek gerekir.

Beslenme

Yemeklerimiz uzman bir ekip tarafından hijyen kurallarına uygun olarak kreşimizin mutfağında pişirilip, çocuklarımızın yaş gruplarına uygun olarak tasarlanmış yemek salonlarında porselen tabaklar ile uygun sıcaklıklarda servis edilmektedir.

Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evinde çocuklar sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi yemeği yemektedir. Yemek listelerimiz hemşiremiz önderliğinde çocukların ihtiyacı olan kalori değerleri de dikkate alınarak hazırlanmakta olup, kreşimizde hazır meyve suları ve hazır gıda verilmemektedir. Ayrıca bebek grubumuza uygun olarak meyve püresi, yoğurt gibi ek besinler de verilmektedir.

Aylık Yemek Listesi İçin Lütfen Tıklayınız !

Dersler

Tüm yaş gruplarında İngilizce, Beden Eğitimi, Müzik ve Drama dersleri verilmeye başlanmıştır.

Güvenlik

Kreşimiz ÇOSB sınırlarında bulunduğundan ÇOSB Güvenlik Şefliği 7/24 hizmet vermektedir.

Yangın Algılama ve Kamera

Ayrıca kreşimizde yangın algılama ve kamera sistemi bulunmaktadır.

Kreşimizdeki yangın algılama sistemi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Şefliği tarafından yönetmeliğe uygun olarak kurulmuş ve tüm çalışanlarımıza yangın eğitimi verilmiştir.

Veli Öğretmen Görüşme Saatleri

Eser YANGÖL

Kurucu Temsilcisi-Müdür Yardımcısı

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

 

 

Bahar DEMİRCİOĞULLARI

Rehber Öğretmen

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Rehberlik Servisi

Vaide ERDEM DEMİRCİ

Hemşire

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Revir

Sena Yalçın

Grup Sorumlusu

Şerife Şenergin

Bakıcı

Deniz Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Pazartesi günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Gülin Şentürk

Grup Sorumlusu

Fulya AYBEK

Yardımcı Öğretmen

Güneş Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Salı günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Cansu Çetin

Grup Sorumlusu

Aysel Şeker

Yardımcı Öğretmen

Yağmur Damlası Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta çarşamba günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Akile Gürbüz

Grup Sorumlusu

Elif AKSOY

Bakıcı

Büyükada Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Perşembe günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Elif Şeker

Grup Sorumlusu

Selin Mihrican

Yardımcı Öğretmen

Yıldız Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Cuma günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası