Rehberlik

Psikolojik Danışmanlık

Tam zamanlı olarak çalışan uzman psikoloğumuz çocukların ruhsal gelişimlerini takip etmekte, çeşitli gelişim envanterleri kullanarak çocuğun bilişsel, sosyal-duygusal, dil gelişimi ve kaba-ince motor gelişimlerini saptamaktadır. Yapılan sınıf gözlemleri ile bu envanterleri birlikte kullanarak hem klinik gözlem hem de psikolojik gelişim testleriyle bilgi toplamaktadır. Çocukların yetenek ve ilgileri doğrultusunda gerekli tespitler ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Oryantasyon planlaması

Kreşe alışma ve uyum sürecinde çocuklara destek olunmakta, çocuğa özel oryantasyon programıyla adaptasyon süreci en sağlıklı şekilde atlatılmaya çalışılmaktadır. Velilere de bu süreçte gerekli bilgiler verilir ve destek sunulur.

Sınıf Gözlemleri

Uzman klinik psikoloğumuz tarafından sınıflarda her gün düzenli bir şekilde sınıf gözlemleri yapılmaktadır. Çocuklarımızın arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle ilişkileri, çocuğun genel tutum ve davranışları incelenir. Gruba uyum ve etkinliklere katılımı gözlemlenir. Çocukta herhangi bir psikolojik veya gelişimsel bozukluk olup olmadığı saptanmaya çalışılır. Gerekli müdahale ve yönlendirmeler yapılır.

Seminer Düzenleme

Ailelere ve çalışma arkadaşlarımıza belirli aralıklarla seminerler düzenlenerek bilgilendirmeler amaçlanır.


PSİKOLOG KÖŞESİ

OTİZM SPEKTRUM BOZUKLUĞU

Oldukça farklı boyutları ve klinik belirtileri olan hem genetik hem de çevresel nedenleri olan nörogelişimsel bir bozukluktur. Belirtileri üç genel kategoriye ayrılır;

1. İletişim :

Otizmli bireyin konuşması yıllarca gecikebilir veya kendine has sıradışı bir konuşma örüntüsü olabilir. Gülümseme, kafa sallama gibi iletişim kurma amacıyla yapılan sözel olmayan ifadeler pek bulunmaz. Mizahı ve altında yatanları tam olarak algılayamayabilirler. Tekrar tekrar soru sorabilirler.

(Konuşmanın olmaması veya gecikmesi artık otizm için olmazsa olmaz değildir)

2. Sosyalleşme :

Sosyal olgunlaşmaları ve gelişmeleri diğer çocuklara nazaran daha geç gerçekleşir. İkinci 6 aylık dönemden sonra göz kontağı kurmaması, çocuğun karşılıklı gülümsemeyip sarılmaması tedirginlik yaratabilir. Nesneleri işaretle göstermeyebilir veya diğer çocuklarla oyun kuramayabilir. Ayrılık anksiyetesi yaşamayabilmektedirler.

3. Motor Davranış :

Kompülsif ve ritüel davranışlar görülebilir. Basmakalıp hareketleri vardır. Dönme, sallama, el çırpma, kafasını vurma, değişik vücut şekillerine girme gibi. Otizm spektrum bozukluğuna sahip çocuk ağrıya ve ısıya duyarsız gibi görünebilir veya bir şeyleri koklama ve dokunma ile çok fazla meşgul olabilir. Bazıları yüksek sesten ve parlak ışıktan hoşlanmazlar.

Otizm, tüm kültürel ve sosyoekonomik grupları etkilemektedir. Genetik faktörler de görülmesinde önemli bir etkendir. Pek çok çalışmaya göre 2 yaşta koyulan tanının (deneyimli uzmanlarca) güvenilirliği yüksektir. Bu tür olgularda aile iyi bir şekilde bilgilendirilmeli ve uygun psikoeğitim programı hazırlanmalıdır. Eğitim süresi çocuğun kişisel potansiyeli, eğitim kalitesi ve aile katılımı ile ilgilidir. Davranışları analiz ederek üzerinde çalışılabilir.

Sağlık

Kreşimizde donanımlı bir revirimiz mevcut olup, öğrencilerimizin sağlık ile ilgili problemlerinde ilk müdahaleyi yapabilecek tam gün hizmet veren alanında uzman bir hemşiremiz bulunmaktadır.

Çocuklarımız boy, kilo takipleri, yemek yeme alışkanlıkları hemşiremiz tarafından periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hemşiremiz gün içerisinde hasta olduğu tespit edilen çocuklarımız ile yakından ilgilenmekte ve veli ile görüşerek gereken yönlendirmeyi yaparak uzman hekim tarafından verilen ilaçların takibini yapmaktadır. Ayrıca hemşiremiz eşliğinde sağlık konularında haftada bir gün çeşitli sunumlar ve etkinlikler yapılmaktadır.

Tüm personelimize ilkyardım ve hijyen eğitimi verilmektedir.


ÇOCUKLARIN EN SIK YAKALANDIKLARI YAZ HASTALIKLARI

Güneş çarpmasına karşı neler yapılmalı ?

Güneş çarpmalarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 15.00 saatleri arasında açık havaya mümkün olduğunca çıkılmaması, bol sıvı tüketilmesi, en az 30 koruma faktörlü koruyucu güneş kremi kullanılması gerekir.

Güneş yanığına karşı neler yapılmalı ?

Deride kızarıklık, gerilme, yanma ve 24-48 saat kadar ağrı hissi gösteriyorsa bu birinci derece bir güneş yanığıdır. Tedavide deriyi nemli tutacak kremler ve ağrı kesecek şuruplar kullanılabilir. Deride kabarma ve içi su dolu kesecikler varsa 2. derece yanık söz konusu olur. Bu durumda bir doktora başvurulması ve özel yanık pansumanlarının yapılması gerekebilir.

İsilikten korunmak için neler yapılmalı ?

Vücudun su dengesini bozan aşırı sıcaklık, ter bezlerinin kanallarını tıkar ve halk arasında isilik denen boyun, omuzlarda daha sık olmak üzere vücudun daha fazla terleyen bölgelerinde küçük kırmızı ve kaşıntılı cilt lezyonları belirir. Tedavisinde her gün ılık suyla banyo yapılması gerekir. Ayrıca cildin nefes almasını önleyecek yağlı kremleri vücuda sürmekten kaçınmak gerekir.

Yaz ishalleri, mide-bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için neler yapılmalı ?

İçme suları ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmamaları için içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olması gerekir. Uzun süre dışarıda bekleyen yiyecekler satın alınmamalı, ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi kendisini kusma, karın ağrısı ve ardından ishalle gösterir. Tedavide kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddeler damardan serum şeklinde verilmesi gerekir. Kusma ve ishal vücudun savunma mekanizmaları olduğundan dolayı ishal ve kusma giderici ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekir.

Havuzda yüzme ile oluşan enfeksiyonlardan korunmak için neler yapılmalı ?

Havuzda yüzme ile bulaşan enfeksiyonlarından biri göz hastalıklarıdır. Gözde kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve sulanma ile seyreden konjunktivit denen hastalık, antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilir. Bazen de havuz suyunun dezenfeksiyonu için kullanılan aşırı düzeydeki klor gözlerde tahrişe bağlı alerjik kızarıklık, yanma ve batma hissine neden olabilir. Bu durumlardan korunmak için havuz gözlükleri kullanılmalı ve lensle havuza girilmemeli. Havuzda yayılması kolay olan bir diğer enfeksiyon hastalığı ise derinin yüzeysel mantar ve iltahabik enfeksiyonlarıdır. Bunlara karşı önlem almak için havuza girmeden önce ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyondan geçmek gerekir.

ATEŞ NEDİR ?

Ateş, tek başına bir hastalık olmayıp herhangi bir hastalığın belirtisi olabilir. Ateş çocuklarda enfeksiyon, aşı, güneş çarpması, diş çıkarma ya da farklı hastalıklardan dolayı yükselebilir. Normal vücut ısısının koltuk altı 37.4, oral 37.5, kulak 37.8, rektal 38.0 derecenin altındadır. Bu değerlerin üstündeki değerler ateş olarak kabul edilir. Ateşin yükseldiği durumlarda yapılması gerekenler; çocuğun üzerindeki kıyafetleri çıkartmak ya da inceltmek, ılık uygulama ya da duş aldırılabilir.

İSHAL NEDİR ?

İshal, yirmi dört saat içerisinde üç ve daha fazla sayıda sulu dışkılamadır. İshal barsak enfeksiyonları, gıda zehirlenmeleri, diş çıkarma, allerji, antibiyotik tedavisi gibi sebeplerden dolayı olabilir. Yoğurt, iyi pişmiş et, patates püresi, pirinç lapası gibi yüksek enerji ve protein içeren yiyecekler, taze meyve suları ve muz gibi potasyumdan zengin besinler tüketilmelidir. Çok sayıda dışkılama, ateş ve kusma, dışkıda kan görülmesi durumlarında en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

KUSMA NEDİR ?

Kusma, mide içeriğinin şiddetli bir şekilde dışarı atılmasıdır. Besin zehirlenmesi, ilaç hassasiyeti, stres, apandisit, enfeksiyon veya gastroenterit enfeksiyonlar gibi nedenlerden dolayı kusma gerçekleşebilir. Kusma, sıvı ve mineral kaybına sebep olduğu için sıvı alımı arttırılmalıdır. Kusan çocukta mide bulantısını tetikleyeceği için yağlı yiyecekler ve kızartma verilmemelidir onun yerine yoğurt çorbası, patates haşlama, muz, elma, nane limon çayı veya papatya çayı gibi besinler verilmelidir. Kusmanın yanı sıra ateş, soluk cilt, kötü kokulu kusmuk veya kusmukta kan, kusma sayısında artış olduğu durumlarda en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

HAŞERE ISIRMALARINDA NELER YAPMALIYIZ ?

Böceklerin türlerine göre ısırmaları farklıdır. Alerjik bir durum yoksa böcek ısırıklarına karşı ilkyardım yapılmalıdır. Isırığın olduğu bölge su ve sabunla yıkanmalıdır. Ağrı ve şişlik varsa buz kompesi yapılmalıdır. Kaşıntı için antihistsminik ilaçlar ve merhemler kullanılmalıdır. Böcek ısırığı sonrası bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, taşikardi, yutma güçlüğü ya da anksiyete gibi durumlar geliştiyse hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Beslenme

Yemeklerimiz uzman bir ekip tarafından hijyen kurallarına uygun olarak kreşimizin mutfağında pişirilip, çocuklarımızın yaş gruplarına uygun olarak tasarlanmış yemek salonlarında porselen tabaklar ile uygun sıcaklıklarda servis edilmektedir.

Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evinde çocuklar sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi yemeği yemektedir. Yemek listelerimiz hemşiremiz önderliğinde çocukların ihtiyacı olan kalori değerleri de dikkate alınarak hazırlanmakta olup, kreşimizde hazır meyve suları ve hazır gıda verilmemektedir. Ayrıca bebek grubumuza uygun olarak meyve püresi, yoğurt gibi ek besinler de verilmektedir.

Aylık Yemek Listesi İçin Lütfen Tıklayınız !

Dersler

Tüm yaş gruplarında İngilizce, Beden Eğitimi, Müzik ve Drama dersleri verilmeye başlanmıştır.

Robot setimiz ile birlikte kodlama derslerimiz başlamıştır.

Güvenlik

Kreşimiz ÇOSB sınırlarında bulunduğundan ÇOSB Güvenlik Şefliği 7/24 hizmet vermektedir.

Yangın Algılama ve Kamera

Ayrıca kreşimizde yangın algılama ve kamera sistemi bulunmaktadır.

Kreşimizdeki yangın algılama sistemi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Şefliği tarafından yönetmeliğe uygun olarak kurulmuş ve tüm çalışanlarımıza yangın eğitimi verilmiştir.

Veli Öğretmen Görüşme Saatleri

Eser YANGÖL

Kurucu Temsilcisi-Müdür Yardımcısı

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

 

 


Tayfun KARACAN

Psikolog

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Rehberlik Servisi


Tansu MERT ERDİ

Hemşire

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Revir


Dilek AY

Grup Sorumlusu Öğretmen

Kader BULUT

Yardımcı Öğretmen

Büyükada Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta pazartesi günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası


Selin MİHRİCAN

Grup Sorumlusu Öğretmen

Hülya ŞEMLİ

Yardımcı Öğretmen

Küçükada Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta pazartesi günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Gizem BAYRAKTAR

Grup Sorumlusu Öğretmen

Şeyda AYDIN

Yardımcı Öğretmen

Deniz Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta pazartesi günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Sena YALÇIN

Grup Sorumlusu Öğretmen

Dilek AY KURT

Yardımcı Öğretmen

Deniz Yıldızı Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta salı günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Eda DOĞRU

Grup Sorumlusu Öğretmen

Demet DANACI

Yardımcı Öğretmen

Gökkuşağı Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta salı günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Gülin Şentürk

Grup Sorumlusu Öğretmen

Fulya BAYRAM

Yardımcı Öğretmen

Güneş Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta çarşamba günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Cansu Çetin

Grup Sorumlusu Öğretmen

Aysel Şeker

Yardımcı Öğretmen

Yağmur Damlası Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta çarşamba günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Akile GÜRBÜZ

Grup Sorumlusu Öğretmen

Gözde ÇETİN KEMEÇ

Yardımcı Öğretmen

Aydede Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta perşembe günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Esin ÜNER

Grup Sorumlusu Öğretmen

Şeyma ÜSTÜN

Yardımcı Öğretmen

Minik Galaksi Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta perşembe günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası


Nurcan HEKİM

Grup Sorumlusu Öğretmen

Seda KABAKÇI

Yardımcı Öğretmen

Yıldız Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta cuma günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası


Elçin KIĞILCIM

Grup Sorumlusu Öğretmen

Elif AKSOY

Yardımcı Öğretmen

Kristal Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta cuma günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:00 – 14:30 arası Görüşme Odası