Rehberlik

Psikolojik Danışmanlık

Tam zamanlı olarak çalışan uzman psikoloğumuz çocukların ruhsal gelişimlerini takip etmekte, çeşitli gelişim envanterleri kullanarak çocuğun bilişsel, sosyal-duygusal, dil gelişimi ve kaba-ince motor gelişimlerini saptamaktadır. Yapılan sınıf gözlemleri ile bu envanterleri birlikte kullanarak hem klinik gözlem hem de psikolojik gelişim testleriyle bilgi toplamaktadır. Çocukların yetenek ve ilgileri doğrultusunda gerekli tespitler ve değerlendirmeler yapılmaktadır.

Oryantasyon planlaması

Kreşe alışma ve uyum sürecinde çocuklara destek olunmakta, çocuğa özel oryantasyon programıyla adaptasyon süreci en sağlıklı şekilde atlatılmaya çalışılmaktadır. Velilere de bu süreçte gerekli bilgiler verilir ve destek sunulur.

Sınıf Gözlemleri

Uzman klinik psikoloğumuz tarafından sınıflarda her gün düzenli bir şekilde sınıf gözlemleri yapılmaktadır. Çocuklarımızın arkadaşlarıyla ve öğretmenleriyle ilişkileri, çocuğun genel tutum ve davranışları incelenir. Gruba uyum ve etkinliklere katılımı gözlemlenir. Çocukta herhangi bir psikolojik veya gelişimsel bozukluk olup olmadığı saptanmaya çalışılır. Gerekli müdahale ve yönlendirmeler yapılır.

Seminer Düzenleme

Ailelere ve çalışma arkadaşlarımıza belirli aralıklarla seminerler düzenlenerek bilgilendirmeler amaçlanır.


PSİKOLOG KÖŞESİ

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir ?

İlk kez 1902’ de tanımlandı. Çocuklarda en yaygın görülen davranış bozukluğudur. Akademik ve sosyal olarak çocuğu etkileyebilir ve etkileri yaşam boyu sürebilir. Sanılanın aksine çevreden çok genetik faktörlerden etkilenen nörogelişimsel bir bozukluktur.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir ?

- Dikkatini bir konuya verememe - Görev ve etkinliklerde dikkatinin dağılması - Detaylara odaklanamama - Dikkati sürdürmede zorluk - Günlük etkinlikleri unutma - Dikkatin dış uyaranlarca çabuk dağılması

Aşırı Hareketlilik (Hiperaktivite) Belirtileri Nelerdir ?

- Durduğu yerde duramama - Uzun süre aynı yerde oturamama - Çoğu zaman çok konuşmak - Bekleme gerektiren işlerde bulunamama - Sonunu beklemeden cevabı söyleme - Sakin bir biçimde oyun oynama zorluğu

DEHB Nasıl Tespit Edilir ?

- DEHB’yi tespit etmek için çeşitli nörolojik ve nöropsikiyatrik testler uygulanabilir. - 6 ay ve daha fazla sürmeli, 12 yaşından önce başlamalı, eğitimde, kişisel v sosyal işlevsellikte bozulmaya neden olmalıdır.

Sağlık

Kreşimizde donanımlı bir revirimiz mevcut olup, öğrencilerimizin sağlık ile ilgili problemlerinde ilk müdahaleyi yapabilecek tam gün hizmet veren alanında uzman bir hemşiremiz bulunmaktadır.

Çocuklarımız boy, kilo takipleri, yemek yeme alışkanlıkları hemşiremiz tarafından periyodik olarak kontrol edilmektedir. Hemşiremiz gün içerisinde hasta olduğu tespit edilen çocuklarımız ile yakından ilgilenmekte ve veli ile görüşerek gereken yönlendirmeyi yaparak uzman hekim tarafından verilen ilaçların takibini yapmaktadır. Ayrıca hemşiremiz eşliğinde sağlık konularında haftada bir gün çeşitli sunumlar ve etkinlikler yapılmaktadır.

Tüm personelimize ilkyardım ve hijyen eğitimi verilmektedir.


ÇOCUKLARIN EN SIK YAKALANDIKLARI YAZ HASTALIKLARI

Güneş çarpmasına karşı neler yapılmalı ?

Güneş çarpmalarından korunmak için güneş ışınlarının dik geldiği 10.00 ile 15.00 saatleri arasında açık havaya mümkün olduğunca çıkılmaması, bol sıvı tüketilmesi, en az 30 koruma faktörlü koruyucu güneş kremi kullanılması gerekir.

Güneş yanığına karşı neler yapılmalı ?

Deride kızarıklık, gerilme, yanma ve 24-48 saat kadar ağrı hissi gösteriyorsa bu birinci derece bir güneş yanığıdır. Tedavide deriyi nemli tutacak kremler ve ağrı kesecek şuruplar kullanılabilir. Deride kabarma ve içi su dolu kesecikler varsa 2. derece yanık söz konusu olur. Bu durumda bir doktora başvurulması ve özel yanık pansumanlarının yapılması gerekebilir.

İsilikten korunmak için neler yapılmalı ?

Vücudun su dengesini bozan aşırı sıcaklık, ter bezlerinin kanallarını tıkar ve halk arasında isilik denen boyun, omuzlarda daha sık olmak üzere vücudun daha fazla terleyen bölgelerinde küçük kırmızı ve kaşıntılı cilt lezyonları belirir. Tedavisinde her gün ılık suyla banyo yapılması gerekir. Ayrıca cildin nefes almasını önleyecek yağlı kremleri vücuda sürmekten kaçınmak gerekir.

Yaz ishalleri, mide-bağırsak enfeksiyonlarından korunmak için neler yapılmalı ?

İçme suları ve yiyeceklerin mide ve bağırsak enfeksiyonlarına neden olmamaları için içme sularının ve yiyeceklerin yıkandığı suların temiz su kaynaklarından elde edilmiş olması gerekir. Uzun süre dışarıda bekleyen yiyecekler satın alınmamalı, ambalajlı ürünler tercih edilmelidir. Uzun süre açıkta kalan özellikle sütlü, kremalı, mayonezli, etli yiyeceklerde bakterilerin neden olduğu gıda zehirlenmesi kendisini kusma, karın ağrısı ve ardından ishalle gösterir. Tedavide kusma ve ishal ile kaybedilen su, tuz, karbonat, potasyum gibi maddeler damardan serum şeklinde verilmesi gerekir. Kusma ve ishal vücudun savunma mekanizmaları olduğundan dolayı ishal ve kusma giderici ilaçların kullanılmasından kaçınmak gerekir.

Havuzda yüzme ile oluşan enfeksiyonlardan korunmak için neler yapılmalı ?

Havuzda yüzme ile bulaşan enfeksiyonlarından biri göz hastalıklarıdır. Gözde kızarıklık, çapaklanma, akıntı ve sulanma ile seyreden konjunktivit denen hastalık, antibiyotikli göz damlaları ile tedavi edilir. Bazen de havuz suyunun dezenfeksiyonu için kullanılan aşırı düzeydeki klor gözlerde tahrişe bağlı alerjik kızarıklık, yanma ve batma hissine neden olabilir. Bu durumlardan korunmak için havuz gözlükleri kullanılmalı ve lensle havuza girilmemeli. Havuzda yayılması kolay olan bir diğer enfeksiyon hastalığı ise derinin yüzeysel mantar ve iltahabik enfeksiyonlarıdır. Bunlara karşı önlem almak için havuza girmeden önce ayak mantarlarına karşı kullanılan özel bir solüsyondan geçmek gerekir.

Beslenme

Yemeklerimiz uzman bir ekip tarafından hijyen kurallarına uygun olarak kreşimizin mutfağında pişirilip, çocuklarımızın yaş gruplarına uygun olarak tasarlanmış yemek salonlarında porselen tabaklar ile uygun sıcaklıklarda servis edilmektedir.

Özel ÇOSB Kreş ve Gündüz Bakım Evinde çocuklar sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve ikindi yemeği yemektedir. Yemek listelerimiz hemşiremiz önderliğinde çocukların ihtiyacı olan kalori değerleri de dikkate alınarak hazırlanmakta olup, kreşimizde hazır meyve suları ve hazır gıda verilmemektedir. Ayrıca bebek grubumuza uygun olarak meyve püresi, yoğurt gibi ek besinler de verilmektedir.

Aylık Yemek Listesi İçin Lütfen Tıklayınız !

Dersler

Tüm yaş gruplarında İngilizce, Beden Eğitimi, Müzik ve Drama dersleri verilmeye başlanmıştır.

Robot setimiz ile birlikte kodlama derslerimiz başlamıştır.

Güvenlik

Kreşimiz ÇOSB sınırlarında bulunduğundan ÇOSB Güvenlik Şefliği 7/24 hizmet vermektedir.

Yangın Algılama ve Kamera

Ayrıca kreşimizde yangın algılama ve kamera sistemi bulunmaktadır.

Kreşimizdeki yangın algılama sistemi Çerkezköy Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Şefliği tarafından yönetmeliğe uygun olarak kurulmuş ve tüm çalışanlarımıza yangın eğitimi verilmiştir.

Veli Öğretmen Görüşme Saatleri

Eser YANGÖL

Kurucu Temsilcisi-Müdür Yardımcısı

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

 

 

Tolga Özgücü

Uzman Psikolog

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Rehberlik Servisi

Tansu Mert Erdi

Hemşire

 

Görüşme Günü

Hafta içi her gün

Görüşme Yeri ve Saati

Tüm Gün – Revir

Sena Yalçın

Grup Sorumlusu

Şerife Şenergin

Bakıcı

Deniz Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Pazartesi günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Gülin Şentürk

Grup Sorumlusu

Fulya AYBEK

Yardımcı Öğretmen

Güneş Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Salı günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Cansu Çetin

Grup Sorumlusu

Aysel Şeker

Yardımcı Öğretmen

Yağmur Damlası Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta çarşamba günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Akile Gürbüz

Grup Sorumlusu

Elif AKSOY

Bakıcı

Büyükada Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Perşembe günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası

Elif Şeker

Grup Sorumlusu

Selin Mihrican

Yardımcı Öğretmen

Yıldız Sınıfı

Görüşme Günü

Her hafta Cuma günü

Görüşme Yeri ve Saati

13:30 – 15:00 arası Görüşme Odası